Naturalna ochrona przed komarami i innymi owadami

2015-08-17

Przed nami czas wakacji i wyjazdów. Nie tylko pogoda może zepsuć od dawna wyczekiwany urlop, ale także komary. Dzisiaj półki pełne różnych spray’ów, kremów i innych środków przed i po ukąszeniu owadów. Jednak należy pamiętać, że na owady są naturalne i tradycyjne środki – Olejki eteryczne, które są nie tylko bezpieczne i naturalne, ale także mają bardzo przyjemny zapach. Dzięki domowym sposobom możemy odstraszać komary skuteczniej niż za pomocą środków chemicznych.

Wybór olejków eterycznych jest bardzo szeroki, ale my poradzimy, jakie olejki najlepiej stosować do odstraszania komarów.

Komary, podobnie jak ludzie, są wrażliwe na substancje zapachowe. Jednakże, innaczej niż ludzie nie mogą tolerować zapachu ząbków, bazylii, eukaliptusu i anyżu. Warto pamiętać, że czyste olejki eteryczne nie muszą być smarowane bezpośrednio na skórę, gdyż mogą spowodować oparzenia. Te olejki należy rozcieńczyć w oleju roślinnym, a następnie można stosować na skórę. Można nawilżyć olejem krawędzia odzieży.

  • Krwiopijcy naprawdę nienawidzą zapachu ząbków. Olej można dodać do kremów do twarzy, rąk, do olejów kosmetycznych. Taki krem nanieść na skórę. Można również przygotować wywar z ząbków: zagotować 2 szklanki wody. Do wrzącej wody dodać około 20 ząbków, gotować przez 5 minut. Zaczekajcie aż wywar ostygnie, wtedy nanieście na otwarte obszary ciała. W domu można dodać kilka kropel olejku eterycznego do lampy aromatycznej i umieścić ją w oknie. Można także kilka (4-5) kropel olejku dodać do 100-150 ml wody destylowanej, dobrze rozmieszać i nanieść na ubrania, włosy i ciało. Olejek eteryczny ząbków pomoże ochronić dzieci przed komarami, jeśli naniesiecie kilka kropelek na krawędzie wózku, ubranko. Czystego oleju ząbków nie zaleca się stosować dla dzieci w wieku poniżej 6 lat.
  • Odstrasza komary także zapach bazylii. Jeśli macie u siebie doniczkę z bazylią – na parapecie połóżcie posiekanych liści bazylii lub kwiatów czeremchi, komary też nie lubią tych zapachów.
  • Jeśli mieszkasz w domu własnym, pod oknami można sadzić pomidory. Komary nie lubią ich zapachu. Po to, aby je odstraszyć wystarczy i kilku kiełków.
  • Czosnek chroni przed komarami. Jeśli nie lubicie sam czosnek, wystarczy zmiażdżyć czosnek i zrobić sok. Jedną część soku z czosnku wymieszać z 5 częściami wody, wlać płyn do spryskiwacza. Można nanieść na otwarte części ciała. Chrońcie oczy! Jeśli nie lubicie odczuwać zapach czosnku tak blisko, nawilżcie kilka bawełnianych pasków i powieście je w strategicznych miejscach – na drzwi, okna i tak dalej.
  • Komary nie lubią prądów wiatrowych. Kupcie sobie wentylator. Jeśli zostawicie go w nocy skierowanego naprzeciw siebie, komary nie zbliżą się.
  • Na przyrodzie do ogniska możecie rzucić kilka szyszek sosny lub świerku, lub trochę suszonych igieł jałowca.

Pozostałe wiadomości