close

Pasta z fluorem czy bez?

To jedno z częściej zadawanych pytań, ma które nie ma jasnej odpowiedzi. Postaramy się nieco Ci przybliżyć temat by pomóc znaleźć odpowiedź właściwą dla siebie.

Fluor to pierwiastek, który odgrywa kluczową rolę w procesie mineralizacji zębów i kości, więc nic dziwnego, że można często go spotkać w pastach do zębów oraz innych środkach higienicznych. W stanie wolnym przybiera formę toksycznego, żółtozielonego gazu. Jednak jako element składowy produktów jest bezpieczny dla zdrowia, jednak pod jednym bardzo ważnym warunkiem – umiaru i  świadomości odnośnie jego używania.

Bezpieczny poziom fluoru w paście dla osoby dorosłej nie powinien przekraczać 1000-1500 ppm, a dla dzieci jest on jeszcze mniejszy, ale o tym przeczytasz w innym artykule. Zatem zanim sięgniesz po pastę z fluorem warto sprawdzić ile się go znajduje w produkcie. Zbyt duża dzienna dawka fluoru może powodować fluorozę (częściej się ją spotyka u dzieci), czyli niekorzystne zmiany w szkliwie, objawiające się białymi lub brunatnymi plamami na zębach oraz kruchości szkliwa. Fluor w pastach często występuje pod postacią: fluorku sodu (NaF), monofluorofosforanu sodu (SMFP), fluorku cyny (SnF2) lub aminofluorku (AmF). Warto też zaznaczyć, że tego pierwiastka nie powinno brakować w ludzkim organizmie, jeśli na co dzień dba się o swoją dietę. Fluor można znaleźć w wodzie pitnej, herbacie, produktach zbożowych, serach podpuszczkowych i rybach.  W przypadku pasty do zębów z fluorem warto pamiętać, że na szczoteczkę powinno się jej wycisnąć niewielką ilość ok. 1-2 cm paska pasty.

W naszym sklepie znajdziesz kilka past z fluorem, które będą bezpieczne dla zdrowia Twojego szkliwa, są nimi: Spasta I’m Awake, Spasta I’m Spicy, które w swoim składzie mają bezpieczną dawkę fluoru czyli 995 ppm oraz z większą, ale dalej bezpieczną zawartością fluoru pasty: Ecodenta Odświeżająca pasta do zębów z kwasem hialuronowym i olejkiem miętowym, Ecodenta asta do zębów wielofunkcyjna z ekstraktami z 7 ziół, Ecodenta Wybielająca pasta do zębów z bergamotką, Ecodenta Pasta do zębów wybielająca z olejkiem miętowym i kalidentem, Ecodenta wybielająca z ekstraktem papai.

 

Jeżeli jednak obawiasz się past z fluorem lub jesteś uczulona/uczulony na ten pierwiastek to mamy świetną wiadomość, ponieważ na rynku jest mnóstwo świetnych, naturalnych alternatyw! Często wiąże się to też z nieco bardziej naturalnym składem, braku takich substancji jak konserwanty, SLSy, parabeny itp.

Podobne działania do fluoru czyli profilaktyka przeciw próchnicy i reminalizacja szkliwa wykazują takie substancje jak:  wapń, fosfor, magnez, jony potasu, błękitna i biała glinka, ksylitol, kalident.

Pasty, które będą stanowić dla Ciebie świetną naturalną alternatywę: Spasta I’m Trendy, Spasta I’m Shiny, Spasta I’m Minty, Spasta I’m Juicy, Spasta I’m Yummy, Ecodenta Czarna wybielająca pasta do zębów z węglem drzewym i teavigo™, Ecodenta czarna wybielająca pasta do zębów o smaku pomarańczowym, Ecodenta Certyfikowana ekologiczna pasta do zębów wrażliwych z solą, Ecodenta Certyfikowana organiczna wielofunkcyjna pasta do zębów z olejem z nasion konopi, Ecodenta Certyfikowana organiczna przeciwdziałająca płytce nazębnej pasta do zębów z olejem kokosowym, Ecodenta Pasta do zębów przeciwko próchnicy, z ksylitolem i olejkami eterycznymi z limonki i kolendry, Ecodenta Pasta do zębów o potrójnym działaniu z białą glinką.

2343 Comments